قیمت کابینت بر مبنای فاکتورهایی محاسبه می‌شود که دانستن آنها می ‌تواند تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر کنید، پس در مقاله زیر با ما همراه باشید.

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که به ذهن متقاضیان ساخت و اجرای کابینت در منزلشان خطور می‌کند، مربوط به هزینه اجرای آن است و معمولا از این موضوع واهمه دارند که به آن میزان که هزینه می‌کنند، خدمات دریافت نکنند و یا به عبارت دیگر احساس کنند سرشان کلاه می‌رود. این ابهام در مورد قیمت کابینت و نحوه قیمت‌دهی فروشندگان گاهی آنچنان متقاضی را می‌ترساند که حتی ممکن است از اجرای آن صرف نظر کند. ما در این مقاله تصمیم داریم فضا را برای شما روشن‌تر کنیم تا دانسته‌تر و آگاهانه‌تر در این زمینه تصمیم بگیرید.

اما پیش از اینکه به توضیح نحوه قیمت‌دهی ساخت و اجرای کابینت کرال‌استند بپردازیم، باید توضیحی کلی بدهیم و مقصودمان را برای شما روشن‌تر بیان نماییم. در این زمینه مطالب زیر قابل ذکر است:

۱- برای کابینت پایینی ارتفاعی معادل ۹۰ سانتیمتر از کف آشپزخانه و عمقی معادل ۵۵ سانتیمتر محاسبه می‌شود.

۲- برای کابینت زمینی، عرض رویه معادل ۶۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود.

۳- فاصله بین کابینت هوایی و کابینت زمینی برابر با ۶۰ سانتیمتر محاسبه می‌شود.

۴- ارتفاع کابینت هوایی ۷۰ سانتیمتر و عمق آن نیز ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به ارتفاع سقف آشپزخانه، این ابعاد و اندازه‌ها قابل تغییر است و برحسب نیاز می‌تواند تغییر کند.

الف ) نحوه محاسبه قیمت کابینت بر اساس متراژ

باتوجه به آنچه گفته شد، قیمت کابینت برمبنای یک مترمربع کابینت زمینی و هوایی باهم محاسبه می‌شود. بنابراین یک مترمربع کابینت شامل یک متر مربع کابینت زمینی با طول یک متر، عمق ۵۵ سانتیمتر و ارتفاع ۹۰ سانتیمتر( با پایه و صفحه) و یک مترمربع کابینت هوایی شامل کابینتی با طول یک متر، عمق ۳۰ سانتیمتر و ارتفاع ۷۰ سانتیمتر (ارتفاع استاندارد) است.

ب) ضریب قیمت

اکنون ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اگر آشپزخانه‌ای لزوما هم کابینت زمینی و هم کابینت هوایی نداشت، قیمت آن چگونه محاسبه می‌شود و آیا قیمت کابینت برای قسمتی از آشپزخانه که فقط کابینت زمینی یا هوایی دارد، کمتر می‌شود یا نه؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است. در این گونه موارد یک ضریب وجود دارد که استفاده می‌شود. این ضریب برای کابینت زمینی ۶۰٪ و برای کابینت هوایی ۴۰٪ است. یعنی به عنوان مثال اگر قیمت یک مترمربع کابینت ۲۰۰ هزار تومان باشد، قیمت کابینت زمینی برابر با حاصل ضرب ۲۰۰ در ۶۰٪  و معادل ۱۲۰ هزار تومان می‌شود و نتیجتا قیمت هر مترمربع کابینت هوایی هم ۸۰ هزار تومان می‌شود.

در اینجا یک نکته مهمی که باید به شما گوشزد نماییم این است که ضریب قیمت هر مترمربع اوپن باوجود اینکه کابینت زمینی محسوب می‌شود و فاقد کابینت هوایی است، ۱۰۰٪ است.

ج) قیمت نماها

همانطور که احتمالا خودتان هم دیده‌اید، چهارچوب کابینت آشپزخانه(یونیت) را اغلب به رنگ سفید می‌سازند که معمولا به دو علت است. اولین علت آن کمک به پاکیزه بودن آن است، زیرا رنگ سفید کثیفی را بهتر نشان می‌دهد و باعث می‌شود نسبت به رفع آن اقدام شود. دومین علت به خاصیت نوردهی آن است که به محض اینکه در کابینت را باز می‌کنید، به دلیل رنگ سفید، نور بیرون را منعکس می‌کند و درون کابینت روشن‌تر می‌شود.

اما ایراد استفاده از رنگ سفید این است که از نمای بیرون، مناطقی که کابینت تمام می‌شود به رنگ سفید دیده می‌شود و نمای زیبایی ندارد، برای همین منظور با استفاده از رنگ درب کابینت یا یک رنگ دیگر آن منطقه را می‌پوشانند . معمولا در انتخاب نما سلیقه‌ای عمل می‌شود و قیمت نماها متفاوت است. معمولا نمای کوچک با ضریب ۱۰٪ ، نمای متوسط با ضریب ۱۵٪ و نمای بزرگ(مانند نمای دور ساید) با ضریب ۲۵٪ محاسبه می‌گردد.

د) قیمت صفحه خالی

قیمت هر مترمربع کابینت به همراه صفحه رویه کابینت محاسبه می‌شود. این صفحه می‌تواند از جنس سنگ، ام‌دی‌اف،اچ‌دی‌اف یا سالید سرفیس باشد . قسمت‌هایی مانند صفحه بالای ماشین‌لباسشویی یا ظرف‌شویی هم هستند که کابینت خور نیستند ولی بر روی آنها صفحه قرار می‌گیرد و در این موارد قیمت صفحه بطور جداگانه محاسبه می‌شود .

ر) محاسبه قیمت کمدهای ایستاده

یکی از موارد بحث انگیز در محاسبه قیمت کابینت، کمدهای قدی یا ایستاده است که معمولا به عنوان جای سبدهای ریلی یا جای مایکروفر یا فر ساخته می‌شوند، اما محاسبه قیمت آن بسیار ساده است و هر کمد ایستاده به مثابه سه کابینت زمینی که روی هم قرار گرفته است در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه برای محاسبه قیمت آن طول کمد در نظر گرفته شده و در سه ضرب می‌شود. به عنوان نمونه اگر قیمت یک کمد ایستاده با طول ۵۰ سانتیمتر و عمق ۵۵ سانتیمتر و ارتفاع ۲۲۰ سانتیمتر را بخواهیم محاسبه کنیم، برای محاسبه باید ۵۰ را در عدد ۳ ضرب کنیم و در نتیجه قیمت آن را معادل ۱/۵ مترمربع کابینت زمینی محاسبه کنیم.

اکنون شما می‌توانید با یک قیمت گرفتن ساده، راحت و بدون دغدغه کل هزینه ساخت و اجرای کابینت منزلتان را بر آورد نمایید. امیدواریم آنچه در این مقاله برای شما توضیح دادیم ابهامات ذهنی شما در مورد نحوه تعیین قیمت کابینت را برطرف کرده باشد.

چنانچه مایل بودید ساخت و اجرای کابینت منزلتان را به شرکت کرال‌استند بسپارید، می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۹۳۳۳۴۲-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارشناسان این شرکت از منزل شما بازدید نمایند و طرح ۳D  پیش از اجرا را برای شما تهیه نمایند. سپس نسبت به ساخت و اجرای آن در منزل شما و دقیقا مشابه طرح ۳D  اقدام نمایند و در کوتاهترین زمان ممکن آشپزخانه کابینت شده منزلتان را به شما تحویل دهند.